Härligt studentfirande i Kabbarp!

2020-06-12

Då var det dags - dagen som våra elever kämpat och arbetat för är här! Idag kunde de äntligen springa ut i Gerts Trädgård, som så många andra förut, och fira studentexamen till peppande musik och glada åskådare.  

Våren har varit synnerligen speciell med Covid-19, restriktioner och en oklar framtid. Något som inte minst gjort sig påmint hos våra elever, studerande och lärare på skolan när den vanliga undervisningen snabbt växlade om till distansundervisning. Det har varit kämpigt men tillsammans har vi fått det att fungera med såväl teoretiska studier som praktiska.

Glada är vi att det gick, trots rådande restriktioner, anordna ett traditionellt studentfirande så att våra elever kunde få ett studentutspring. 

Nu önskar vi er all lycka inför era framtida äventyr och bestyr. Men framförallt hoppas vi att ni får en välförtjänt ledighet!

Vi hoppas vi ser er igen och tveka inte att besöka oss!