Kompostering - Den gröna resursen
Kursen vänder sig till dig som är verksam i den gröna näringen eller till dig som är nyfiken på att börja med kompostering. Vi går igenom de olika kompostmetodernas innehåll och uppbyggnad, och vilken typ som passar till vilket användningsområde. Utifrån ett tidsperspektiv får du även lära dig hur komposten ska hanteras, vilka faktorer du bör tänka på och hur du balanserar kompostens behov för bästa produkt- och största positiva påverkan på den biologiska mångfalden. Dagen avslutas med en rundvandring och visning av Hvilan Utbildnings egna kompost.
Du behöver inga förkunskaper.
Kursinnehåll
- Grundläggande marklära
- Arbetsmetoder
- Kompostens uppbyggnad
- Vad händer i komposten?
- Kompostens stationer – hantering och tidsperioder
- Särskilda faktorer och användningsområde
- Fukt och värme
- Småskalig och storskalig kompostering
Frågor?
Om du vill veta mer är du välkommen att kontakta Hvilan Utbildning på tel.nr 040-46 37 00 eller kurs@hvilanutbildning.se
Välkommen med din anmälan!
Kontaktperson
Utbildningsinformation
Anmälan
Tre veckor innan kursstart.
Anmälan är bindande, men platsen kan överlåtas till annan person inom företaget. Obs vid för få anmälda deltagare ställs kursen in.
Kursbevis
Alla kursdeltagare får kursintyg.
Kurslängd
1/2 dag, kl 8:00- ca 11.30 plus avslutande lunch.
Kursledare
John Taylor, Trädgårdsmästare och Hvilan-inspiratör
Pris
Åkarp: 2100 kr
(alla priser exkl. moms)
I kursavgiften ingår kursdokumentation, kursintyg och måltider. Vi serverar frukost innan kursen börjar, fika förmiddag samt lunch. Allt hemlagat från vår egen restaurang!
Svårighetsgrad
Kurstillfällen
Hör av dig vid intresse för utbildningen!